Východočeský památník celnictví si k blížícímu druhému výročí svého slavnostního otevření připravil nový jedinečný projekt pro všechny milovníky celní historie – Celní kalendárium. Jedná se o unikátní a v našich končinách dosud nepublikovaný online přehled zajímavostí i důležitých událostí z celní historie, který určitě potěší znalce problematiky i úplné laiky.
Tento jedinečný a unikátní počin vznikl po dohodě ředitele Muzea K-S 14 „U cihelny“ a emeritních celníků, kteří společně začali zpracovávat důležité i zajímavé události, které měnily a formovaly vývoj celnictví nejen u nás, ale i ve světě.
Celní kalendárium startuje pro veřejnost s prvními 30 kartami s historickými událostmi. Začíná 2700 let před naším letopočtem ve starověkém Egyptě, a zavede nás prozatím až do roku 1995, kdy Rada pro celní spolupráci přijala nový název – Světová celní organizace. Kalendárium je ale pojato jako „živý rostoucí organismus“, ve kterém by měly neustále přibývat další nové karty popisující důležité mezníky tohoto zajímavého oboru lidské činnosti. Doufáme, že se tak stane nejen nedílnou online součástí, ale i příjemným zpestřením Východočeského památníku celnictví, třeba právě pro ty, kteří naši expozici na Velkém náměstí v Králíkách ještě nenavštívili.
V rámci společného memoranda mezi Muzeem K-S 14 „U cihelny“ a Celními správami ČR a SR z roku 2011 o spolupráci v oblasti historie celnictví bude kalendárium také nabídnuto Celní správě ČR a kolegům na Slovensku ke vzdělávacím účelům.
Hlavním koordinátorem projektu je ředitel Muzea K-S 14 Králíky Ing. Bc. Richard M. Sicha, a historické články pro jednotlivé karty zpracovávají PhDr. Adolf Šalek (emeritní vrchní celní rada), Jiří Panuš (emeritní celní inspektor a kurátor sbírek VPC) a Ing. Bc. Marcel Šuštiak (člen muzejní rady pro oblast celnictví v SR). Grafické návrhy jednotlivých karet kalendária vytvořila Mgr. Michaela Wecker.